مصاحبه با آقای مهران قربانی، اولین فعال گردشگری روستا

مصاحبه با آقای مهران قربانی، اولین فعال گردشگری روستا

مصاحبه با آقای مهران قربانی هویه، اولین فعال گردشگری در روستا

آقای مهران قربانی هویه، در سال ۱۳۴۹ در روستای هویه دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی خود را در روستا گذرانید و سپس جهت اتمام دوره متوسطه راهی فلاورجان شد. در فلاورجان تا دوره دیپلم را در دبیرستان کیانی گذرانید و در واپسین روزهای جنگ تحمیلی راهی خدمت سربازی شد. پس از آن با قبولی در دانشگاه تهران در رشته زبان و ادبیات ایتالیایی فارع التحصیل شد. در این سالها او به عنوان فعال گردشگری و نیز راهنمای گردشگری شروع به فعالیت نموده بود. وی در سال ۱۳۷۸ تحصیلات دوره ی کارشناسی ارشد را در رشته فرهنگ و زبان های باستانی در پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و علوم انسانی به پایان رسانید و سپس جهت دوره ی تخصصی اقتصاد بازرگانی راهی دانشگاه پروجای ایتالیا شد. همزمان در همان سال ها به عنوان مترجم رسمی قوه قضائیه و سفارت ایتالیا در تهران برگزیده گردید و وارد دنیای مترجمی شد.با توجه به سوابق طولانی ایشان در زمینه گردشگری بعنوان یکی از اولین افراد فعال در کشور پس از جنگ تحمیلی، تصمیم بر ان شد تا مصاحبه ای با ایشان اختصاص داده شود:

 • بفرمایید اولین فعالیت شما در زمینه ی گردشگری به چه زمانی بر می گردد؟

بنده اولین فعالیت خود را در زمینه گردشگری با همراهی دو توریست بنام سالواتوره و آنا در سال ۱۳۷۲ آغاز نمودم. در آن سالها هنوز سازمان منسجمی بنام گردشگری وجود نداشت و سازمان ایرانگردی و جهانگردی در این خصوص فعالیت می نمود. حتی کوچکترین کلاسی هم جهت آموزش تکنیک های برخورد با گردشگر وجود نداشت. در آن سال بنده تصمیم به همراهی گروه به روستای هویه نمودم.

 • تعداد کل نفراتی که تا کنون از کشور ایتالیا و کشورهای دیگر را همراهی نموده اید بیان نمایید:

تخمین واضحی در این خصوص وجود ندارد ولی میتوانم حدودا عرض کنم که تعداد نفرات کمتر از ۶۰۰۰ نفر نبوده اند. در این میان بیشترین کشوری که با ان در ارتباط فرهنگی بوده ام ایتالیا بوده است.

 • مردم ایتالیا را چگونه ارزیابی می کنید ؟

 

مردم ایتالیا مانند مردم خودمان انسانهایی خونگرم هستند. می توان گفت که از لحاظ سفر به کشورمان جز اولین ملیتها هستند. در کل شباهتهای بسیاری به مردم کشور عزیزمان دارند.

 • با توجه به اینکه حضرتعالی جزو پیشنهاد دهنده های اولیه فعالیت گردشگری در هویه بوده اید آینده گردشگری در روستا را چگونه ارزیابی می کنید؟

تصور می کنم اگر از نیروی جوان و باسواد و آموزش دیده روستا در خصوص گردشگری استفاده گردیده و استانداردهای جهانی را رعایت کرده و از افراد مجرب در این زمینه استفاده شود آینده و موقعیت شغلی بسیار خوبی برای جوانان ایجاد خواهد شد که این مستلزم هماهنگی با ارگانها و حمایت قاطع مردم می باشد.

 

 • با توجه به مشغله ی کاری حضرتعالی از شرکت شما در این مصاحبه تشکر کرده و از حمایتهای بی دریغ شما سپاسگذاریم.

من هم از شما و همه همکارانتان تشکر و آرزوی موفقیت دارم.

مهران قربانی هویه

mehran ghorbani houyeh

مهران قربانی هویه

Share this post

Comments (3)

 • رضا Reply

  سلام اقای قربانی
  محمدی هستم راهنمای گرد شگری به زبان فارسی . دو ماه پیش از روستا و برجها دیدن کردم و نگران از وضعیت میراث ماندگار در روستا… ولی امروز خوشحال شدم از افتتاح دفتر .. درود به شرفت. امری باشد در خدمت هستیم. متشکرم
  ۰۹۰۱۶۴۶۷۶۴۲ تلگرام

  شهریور ۲۳, ۱۳۹۶ at ۱۲:۲۶ ق.ظ
  • روابط عمومی میراث هفت برج Reply

   با سلام خدمت همکار گرامی، درود بر شما که پیگیر فعالیتهای روستا هستید. انشالا در صورت داشتن پیشنهاد یا انتقاد از نحوه کارکرد ما و یا در خصوص موارد دیگر به دفتر گردشگری روستا مراجعه فرمایید. خوشحال میشویم

   شهریور ۲۵, ۱۳۹۶ at ۴:۵۲ ب.ظ
 • کریمی Reply

  باسلام خدمت شما من بعنوان یکی ازمالکین برجهااز شما خواهشمندم که پیگیر برنامه های گردشگری باشید وهر کاری میتوانید برای آبادانی وارتقای این روستا انجام بدید ماهم تا جایی که بشه کمکتون میکنیم خواهشمندم که اگر برنامه وصحبتی دارید یه جلسه با مالکین بگذارید من خودمم شرکت میکنم وتمام اهداف وبرنامه تون رابراشون توضیح بدید از اینکه پیغام بدید وکسی هم متوجه نشه که هدفتون چیه واقعا چیزی درست نمیشه درضمن این زمینها یه منبع درامد برای مالکها ست درواقع روزیشونو میده واز ترس مفت از دست دادنش واقعا هراس دارند بنابراین هر برنامه ای دارید هماهنگ کنید حالا یا موافقت میشه یا مثه روال قبل میشه شما چندین ساله که توریست به این مکان میاریدشکایتی از مالکین هم نشده وخیلی صحبتهای دیگه که بهتر حضوری بگم وسعی میکنم باهاتون تماس بگیرم

  بهمن ۳, ۱۳۹۶ at ۱۰:۰۷ ق.ظ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *